Zaproszenie do udziału w akcji w 2025 r.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, obchodzonego 10 października, Fundacja Chórtownia we współpracy ze Śląskim Związkiem Chórów i Orkiestr oraz Partnerami, zaprasza chóry i dyrygentów do udziału w kolejnej edycji międzynarodowej akcji „Muzyka – Wsparcie Osób w Depresji” która w tym roku odbędzie się w dniach 5–13 października 2025 r.
CEL AKCJI
- Podnoszenie świadomości na temat depresji jako poważnej choroby, wymagającej leczenia.
- Zachęcenie osób zmagających się z depresją do podjęcia terapii
- Promowanie śpiewu chóralnego jako narzędzia profilaktyki zdrowia psychicznego i formy wsparcia w procesie zdrowienia.
Do udziału może zgłosić się każdy chór.
FORMY UDZIAŁU:
Udział w akcji można zrealizować w jednej lub kilku proponowanych formach – elastyczność jest duża, a każda forma daje możliwość realnego wpływu na postrzeganie depresji oraz promocję wspólnego śpiewania jako bezpiecznej i wartościowej formy kontaktu międzyludzkiego.
- Próba otwarta
- Koncert
- Msza Św. z udziałem chóru
- Rozśpiewanie dla zdrowia - warsztaty wokalne
- Inne, uzgodnione z Chórtownią
Mocno rekomendujemy, aby chóry łączyły wydarzenia z udziałem Partnera Merytorycznego, co dodatkowo wzmacnia edukacyjny wymiar całego przedsięwzięcia.
PRÓBA OTWARTA - To najprostsza, ale najbardziej efektywna forma udziału w akcji. Zorganizujcie zwykłą próbę w swoim normalnym miejscu, ale zaproście na nią ludzi korzystając z kontaktów bezpośrednich, internetu i mediów lokalnych. Otwórz drzwi próby dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w śpiewie chóralnym. Udział w zespole to nie tylko rozwój muzyczny, ale również doświadczenie wspólnoty, które ma realne znaczenie w profilaktyce zdrowia psychicznego. To może zachęcić nowe osoby, które chciałyby zobaczyć, jak wygląda praca w zespole. Ważne jest również odczytanie przed lub w trakcie próby Listu Otwartego. (W przypadku gdy przed próbą przewidziana jest prelekcja psychologa, List Otwarty należy odczytać po niej). Z dotychczasowej praktyki wiemy, że po próbach otwartych chóry często zyskują nowych chórzystów.
KONCERT
Zorganizujcie koncert otwarty dla lokalnej społeczności. Zaproście na wydarzenie swojego Partnera Merytorycznego – terapeutów, psychologów, pracowników poradni – i uhonorujcie ich obecność jako gości specjalnych. To gest symboliczny, ale znaczący – podkreślający rolę, jaką te osoby pełnią w codziennej walce z depresją. Przed koncertem należy odczytać przygotowany przez nas List Otwarty. Jeśli planowana jest także prelekcja specjalisty, List Otwarty może zostać odczytany po jej zakończeniu – tak, by stanowił dopełnienie przekazu.
MSZA ŚW. Z UDZIAŁEM CHÓRU - Zaśpiewajcie podczas Mszy Świętej dedykowanej osobom cierpiącym z powodu depresji. Poproście proboszcza, by w ogłoszeniach parafialnych pojawiła się informacja o celu obecności chóru oraz przekaz, że depresja to choroba, która wymaga leczenia, nie wstydu. Po Mszy należy odczytać List Otwarty – w duchu solidarności i troski o osoby zmagające się z kryzysem psychicznym.
ROZŚPIEWANIE DLA ZDROWIA - WARSZTATY WOKALNE - Zorganizuj jednorazowe, otwarte warsztaty wokalne dla społeczności lokalnej, prowadzone przez dyrygenta lub instruktora emisji głosu. Najlepiej, jeśli warsztaty będą odbywać się we współpracy z Partnerem Merytorycznym – np. w przestrzeni ośrodka terapeutycznego lub przy jego udziale. Śpiewanie w grupie działa uwalniająco, integrująco i wzmacniająco – zarówno dla ciała, jak i psychiki. List Otwarty należy odczytać przed lub po warsztacie – w zależności od jego struktury.
Inne formy
Masz własny pomysł? Chcesz zorganizować wydarzenie łączone lub niestandardowe? Skontaktuj się z Fundacją Chórtownia – wspólnie dopracujemy jego formę i zadbamy, by wpisywało się w cele akcji.
CO TRZEBA ZROBIĆ, ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W AKCJI:
Rekomendujemy wykonanie nastepujących punktów:
1. Zgłoszenie jednego lub więcej powyżej opisanych działań (koncertu, próby otwartej, etc) w formularzu rejestracyjnym.
2. Użycie przygotowanej przez nas identyfikacji wizualnej
3. Zdobycie Partnera Merytorycznego (element silnie zalecany, ale w razie poważnych trudności z nawiązaniem odpowiedniej współpracy można go pominąć): Rekomendujemy, aby każdy Chór, który zgłosi się do akcji, skontaktował się z placówką psychoterapeutyczną działającą w okolicy (może to być np. terapeuta, psycholog, poradnia psychologiczna, centrum kryzysowe etc.). Placówki te staną się Waszymi Partnerami Merytorycznymi.
4. Odczytanie Listu Otwartego - przesłania przygotowanego przez dyrygentów, psychologów, psychoterapeutów, naukowców, ludzi biznesu i rehabilitantów głosu. List ten po pobraniu go ze strony należy odczytać w trakcie organizowanych wydarzeń.
5. Umieszczenie w internecie relacji z przeprowadzonego wydarzenia z użyciem hashtagów: #MuzykaWsparcieOsóbwDepresji #ŚwiatowyDzieńZdrowiaPsychicznego #MusicSupportingPeopleinDepression #WorldMentalHealthDay #BenefitsOfSinging
6. W miarę możliwości powiadomienie mediów lokalnych / udzielanie wywiadów etc.
Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących liczby zgłaszających się chórów. Im nas więcej, tym będziemy mieć większą siłę przebicia! Każdy chór może zgłosić wszystkie proponowane rodzaje aktywności.
CO JEST PO NASZEJ STRONIE - ORGANIZACJA I PROMOCJA
Fundacja Chórtownia oraz partnerzy zapewniają profesjonalne wsparcie organizacyjne, promocyjne i logistyczne dla wszystkich chórów biorących udział w akcji. Po naszej stronie znajdują się następujące obszary działań:
Koordynacja zgłoszeń i współpracy międzynarodowej
– prowadzimy jednolity system rejestracji chórów, w tym również zespołów z zagranicy,
– utrzymujemy bieżący kontakt z uczestnikami poprzez e-mail i inne kanały komunikacji,
– udzielamy odpowiedzi na pytania techniczne i merytoryczne,
– wspieramy chóry w zakresie organizacji wydarzeń i współpracy z Partnerami Merytorycznymi,
– dbamy o spójność terminów i kompletność danych przekazywanych do promocji i publikacji.
Opracowanie i udostępnienie materiałów merytorycznych
– przygotowujemy oficjalne dokumenty akcji: treść Listu Otwartego, rekomendacje organizacyjne, wytyczne dot. współpracy z placówkami terapeutycznymi,
– udostępniamy logotypy, gotowe komunikaty informacyjne, wzory grafik promocyjnych,
– wspieramy chóry w przygotowaniu lokalnych materiałów informacyjnych (np. teksty do ogłoszeń parafialnych, informacje prasowe).
Promocja akcji w mediach i mediach społecznościowych
– publikujemy oficjalne zapowiedzi wydarzeń, relacje oraz wybrane materiały wizualne nadesłane przez uczestników,
– aktywnie promujemy akcję na kanałach Fundacji Chórtownia oraz partnerów (Facebook, Instagram, YouTube),
– zachęcamy do stosowania jednolitego oznaczenia wydarzeń poprzez hashtagi #MuzykaWsparcieOsóbwDepresji #ŚwiatowyDzieńZdrowiaPsychicznego #MusicSupportingPeopleinDepression #WorldMentalHealthDay #BenefitsOfSinging
– po zakończeniu akcji przygotowujemy podsumowanie medialne oraz zestawienie aktywności.
Publikacja relacji na stronie internetowej i kanałach partnerskich
– tworzymy bazę wydarzeń zrealizowanych w ramach akcji,
– publikujemy opisy, zdjęcia i nagrania z koncertów, warsztatów i prób otwartych,
– zapewniamy dostępność materiałów również dla środowisk spoza sektora chóralnego – m.in. terapeutów, instytucji kultury, mediów branżowych.
Wsparcie PR-owe
– pomagamy chórom w redakcji komunikatów dla mediów lokalnych, instytucji samorządowych i partnerów,
– oferujemy materiały szablonowe do wykorzystania przez chóry,
– współpracujemy z mediami w zakresie szerszej promocji projektu i nagłaśniania jego celów.
PARTNER MERYTORYCZNY
Każdy chór zgłaszający się do akcji powinien nawiązać kontakt z lokalną placówką zdrowia psychicznego (np. poradnią psychologiczną, centrum kryzysowym, terapeutą, psychologiem). Placówka ta staje się Partnerem Merytorycznym wydarzenia.
LIST OTWARTY
List Otwarty to wspólne przesłanie przygotowane przez środowisko dyrygentów, psychoterapeutów, psychologów, lekarzy, naukowców i specjalistów emisji głosu. Treść listu należy pobrać ze strony i odczytać podczas każdego wydarzenia organizowanego w ramach akcji.
WEBINARY
Zapraszamy na dwa spotkania informacyjne online przeznaczone dla chórów, które jeszcze nie brały udziału w akcji i chcą się dowiedzieć więcej, niż jest w materiałach pisemnych oraz dla chórów, które już coś z nami robiły w tym temacie i chciałyby się podzielić doświadczeniem lub zgłosić swoje pomysły lub uwagi.
- 10 czerwca g. 17:00 - Webinar w języku polskim:
https://us06web.zoom.us/j/82992228585?pwd=bXOSajZ5cIvD28gG4C7Cq2s1sNuNps.1
- 17 czerwca g. 17:00 - Webinar w języku angielskim:
https://us06web.zoom.us/j/86189843543?pwd=ghtrbFbylTIIFNpU90hRBaK95dcQoa.1
Liczba uczestników spotkania jest ograniczona do 100 osób.
TERMINY
Wydarzenia w ramach akcji powinny odbywać się w dniach od 4 do 12 października 2025 r.
Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 15 września 2025 r. poprzez formularz google:
https://forms.gle/WAPF6baW8Cd9sPpc7
Zgłoszenia są m.in. po to, abyśmy mogli stworzyć harmonogram wszystkich wydarzeń, przesłać wszystkim chórom i Partnerom Merytorycznym podziękowania po akcji oraz sporządzić raport.
MATERIAŁY DO POBRANIA
Chcielibyśmy, aby wszystkie wydarzenia w ramach akcji miały spójną szatę graficzną. Dlatego przygotowaliśmy dla Was szablony plakatów, zaproszeń i innych materiałów graficznych.
Każdy chór, który zgłosi się do akcji, może skorzystać z następujących materiałów:
- Szablon plakatu w programie Canva, do uzupełnienia o swoje dane
- Szablony imiennych zaproszeń dla terapeutów i gości
- Szablon zdjęcia w tle do wydarzenia na fb
- List Otwarty do odczytania przed wydarzeniami - PDF do wydruku
- Materiały prasowe do rozesłania w lokalnych mediach
Wszystkie materiały można pobrać ze strony DO POBRANIA
WSPÓŁORGANIZATOR
Śląski Związek Chórów i Orkiestr
PARTNERZY
World Choral Conducting Network
Kodaly Institut Wien - koordynator w Austrii
TYE Solutions - koordynator w Niemczech
Instytut Kultury Miejskiej - Miasto Splotów
Masterpeace Poland
Strefa Psychologii Muzyki
Centrum Medycyny Medica
PATRONATY
Śpiewak Śląski
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
Business HUB
Instytut Medycyny Pracy im. Jerzego Nofera w Łodzi
Platforma MAM GŁOS
WSPIERAJĄ NAS
3W Serwisy Informacyjne - wsparcie technologiczne
Śląska Izba Pracodawców
Centrum Kultury Victoria i Miasto Gliwice
Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn
TWOJE WSPARCIE
Udział w tej akcji jest bezpłatny, ale może chcesz nas wesprzeć? Bardzo prosimy. Musimy mieć pieniądze na realizację pomysłów takich tak ten. Wierzymy, że nasza działalność ma sens, przynosi ulgę cierpiącym i upowszechnia kulturę w dzisiejszych trudnych czasach.
Wszelkie formy wsparcia są opisane pod tym linkiem: https://chortownia.org/?vaction=tekst&typ=support&noctx=1
Dziękujemy!